Myšovití, letouni, luskouni

28. srpna 2015 v 12:16 | w-wolfs |  Živočichové
Čeledě a řády
Čeleď myšovití, čeleď luskounovití
Zástupci
Hraboš polníhraboš polní,Microtus nivalis.jpghraboš sněžný,Norník rudýnorník rudý,Křeček polníkřeček polní,Křeček zlatýkřeček zlatý,Křečík džungarskýkřečík džungarský,samec křečka Roborovského (autor Bullet)křečík roborovského,http://vtm.e15.cz/files/imagecache/dust_filerenderer_big/upload/story_press/101/011_000_jpg_4986ecc745.jpglumík sibiřský,myš domácímyš domácí,Acomys.cahirinus.cahirinus.6872.jpgmyš bodlinatá,Myšice temnopásámyšice temnopásá,Myšice křovinnámyšice křovinná,Apodemus flavicollis (Ratiborice).jpgmyšice lesní,Myšice malookámyšice malooká,Myška drobnámyška drobná,http://portysrelation.websnadno.cz/122389.jpgpískomil veverkoocasý,Popis obrázku chybípískomil mongolský,potkan (pouze standardní, jiné variety jen zřídka - dumbo, manx, sphynx, patchwork, rex, fuzz, dwarf, odd-eyed, satin, harley, velveteen),Krysa obecnákrysa obecná,Popis obrázku chybítarbík egyptský,Popis obrázku chybímyšivka horská.
http://www.biolib.cz/IMG/GAL/159055.jpgKaloň malajský,http://www.biolib.cz/IMG/GAL/65866.jpgkaloň pobřežní,kaloň egyptský,vrápenec malý,http://www1.gymtce.cz/Predmety/Biologie/Bi_simkova/10_Savci/design/letouni/vrapenec_velky.jpgvrápenec velký.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/31/Pangolin%27s_tail.jpg/200px-Pangolin%27s_tail.jpgLuskoun krátkoocasý
Popis
Myšovití je velká čeleď hlodavců menší velikosti rozšířených po celém světě. Žijí na zemi nebo ve vegetaci, dobře šplhají a často i skáčou. Vyznačují se krátkou dobou březosti a tím většinou i neobyčejnou plodností.
Luskouni jsou řád savců nejasného evolučního původu s velkými rohovitými šupinami, které pokrývají jejich tělo. Mají bezzubé čelisti.
Letouni jsou řádem savců, u jehož příslušníků se přední končetiny vyvinuly v křídla. Na rozdíl od letuch a plachtících kuskusů pouze klouzajících určitou vzdálenost vzduchem jsou letouni schopni skutečného aktivního létání. Orientují se pomocí echolokace.
Potrava
U myšovitých jde obvykle o všežravce, méně častěji o výlučné býložravce. U většiny z nich ale převažuje rostlinná Potrava.
Luskouni jsou výlučně hmyzožraví. Na jejich jídelníčku se nacházejí převážně mravenci, termiti a jiný hmyz.
Letounům je ootravou hlavně hmyz, některé druhy se živí i ovocem, krví, šťávami květin.
Schopnosti
Hlodavci dokáží velice silně kousnout, narozdíl od luskounů, kteří se raději kryjí svým krunýřem. Letci mají naopak schopnost vznést se vysoko do oblak.
Slabiny
○ Letci nevidí, využívají echolokaci, ○ hlodavci nemají příliš silný zrak, ○ luskouni nepatří mezi rychlé běžce
Lovná síla
Jeden rychlý, nebo šikovný vlk
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama