Šupinatí

25. srpna 2015 v 11:11 | w-wolfs |  Živočichové
http://img.ceskatelevize.cz/program/porady/10246605320/foto09/210382545340002_cast_01.jpg
Řád
Šupinatí
Zástupci
Dráček létavýdráček létavý (20cm),AgamaSinaita01 ST 10 edit.jpgagamka sinajská,Popis obrázku chybíagama kočičinská,Chameleon jemenský v Berlínské zoologické zahraděchameleon jemenský (65cm),Chameleon obecnýchameleon obecný (40cm),Popis obrázku chybígekončík kočičí,gekon tureckýgekon turecký,http://www.reptarium.cz/content/photo_03/03000014112_01_f.jpgještěrka Schreiberova,Ještěrka obecnáještěrka obecná,http://www.balcanica.info/f/12755.jpgještěrka peloponéská,ještěrka korsická,Ještěrka zelená (Lacerta viridis), Pálavaještěrka zelená,Samec veleještěrky modroskvrnnéještěrka modroskvrnná,Ještěrka tureckáještěrka turecká,http://www.biolib.cz/IMG/GAL/218634.jpgvaran pustinný (1m),krajta mřížkovaná (6m),http://itras.cz/fotogalerie/vinice-sobes/velke/uzovka-obojkova-001.jpgužovka obojková (1,2m),http://www.naturfoto.cz/fotografie/ostatni/uzovka-stromova-48111.jpgužovka stromová (2m),http://www.balcanica.info/f2/59.jpgužovka levhartí (1m),Užovka ostronosáužovka ostronosá (2m),Kobra královská (Ophiophagus hannah)kobra královská (5,7m),http://www.zivocich.com/userfiles/image/pages/565_1.jpgzmije růžkatá (70cm),Zmije obecnázmije obecná (60cm)
Popis
Šupinatí jsou největší řád plazů zahrnující přes 7 500 druhů. Jejich společným znakem je silná kůže krytá rohovitými šupinami, která se v různých intervalech obměňuje. Šupiny mají rozdílné velikosti a uspořádání podle druhové příslušnosti. Hadi svlékají kůži vcelku, ještěři po částech. U hadů a některých ještěrů se nachází přídatné čichové ústrojí známé jako Jacobsonův orgán.
Potrava
Varan pustinný se živí především bezobratlými, ale také vejci ptáků a jejich mláďaty, menšími plazy a troufne si i na hady. Menší krajty mřížkované se živí hlodavci, ty větší si troufnou i na jelena, či muflona. Užovky loví drobné hlodavce, nepohrdnou ani vejci. Kobra královská se specializuje na lov jiných hadů. Zbytek plazů se živí drobnými hlodavci, menšími rybkami a hmyzem.
Schopnosti
Velké množství plazů má za zuby ukryté jedové žlázy, kterými jsou schopni zabít i mnohonásobně větší živočichy, než jsou oni sami. Druhá část má neuvěřitelně silný stisk čelistí, kterým nedělá problém rozdrtit kosti větších živočichů.
Kobra královská je nejdelší jedovatý had vůbec, dokáže usmrtit i člověka, avšak není příliš útočná a ne vždy při kousnutí vypouští jed. Pokud ale dojde k intoxikaci, jedinou nadějí je včasné podání séra. Zmije obecná je sice jedovatá, neusmrtí však vlka, ohrožená jsou pouze čerstvě narozená mláďata a alergičtí jedinci, zatímco zmije růžkatá je smrtelně jedovatá i pro dospělého, silného vlka. Navíc je velice rychlá a mrštná. Všichni hadi jsou navíc skvělí plavci.
Slabiny
○ Špatná termoregulace
Lovná síla
Jeden vlk, ale zdejší dva krokodýli jsou kořistí prakticky nezdolatelnou.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama